Menu

Współpraca

Zapraszamy na odjechane studenckie wyjazdy:)

Opis


Charakter wyjazdu to tramping. Co znaczy nie mniej nie więcej, jak to, że nie mamy załatwionych wszystkich noclegów i każdy oczywiście z moją pomocą nauczy się jak w łatwy i prosty sposób znaleźć sobie nocleg, co w naszych krajach docelowych jest banalnie proste i tanie jak barszcz:) Oczywiście noclegi w czasie tranzytu przez Europę będą załatwione jak i również część noclegów na miejscu.
Obecnie jestem po dwóch spotkaniach w Ambasadzie Syryjskiej, która z  Panem konsulem Saker Elmelhem na czele jest skłonna udzielić nam wszelkiej pomocy w przygotowaniach do wyjazdu.
 
Turkey
Aby uczesnikom wyprawy jeszcze bardziej przybliżyć kulturę syryjską postaram się, abyśmy w Syrii byli gośćmi studentów, którzy nam tą kulturę przybliżą, oraz zaproszą nas do swoich domów (najprawdopodobniej w Damaszku)

W większych miastach w Syrii będziemy mogli najprawdopodobniej załatwić sobie nocleg właśnie za pośrednictwem ambasady.
Syria
Wyjazd będzie kształtowany przez jego uczestników - tzn. że cała ekipa będzie mogła wpływać na kształt trasy, przed wyjazdem, a w jego trakcie również, ale w ograniczonym zakresie.

Jeżeli ktoś myśli, że połowę czasu spędzimy w autokarze, to jest w błędzie. W czasie wyjazdu poza poznawaniem kultury, tradycji i zabytkow BW będzie czas na immprezowanie, opalanie się, wypoczynek nad aż trzema morzami:  Śródziemnym, Martwym i Czerwonym. A ponad to masa innych atrakcji, jak safari na Wadi Rum czy nurkowanie pośród rafy koralowej, oraz możliwości zgubienia się w zakamarkach mediny czy spędzenia czasu siedząc na dywanie w aromacie fajki wodnej, popijając herbatę zagryzać ją daktylami w dźwiękach arabskiej muzyki.
Jordan

Co zobaczymy, gdzie będziemy i jakie atrakcje na nas czekają?

Sofia (Bułgaria) / Belgrad (Serbia) – miasta tranzytowe, gdzie będziemy mieli nocleg, a przy okazji które też powinno się udać trochę zobaczyć.

 

Istanbul (Turcja) – Tu gdzie spotyka się Wschód z Zachodem, miasto o burzliwej historii z masą zabytków. Dwa wspaniałe meczety znane wszystkim Sultanamet „Błękitny Meczet” i Hagia Sofia, oraz pałac Topkali, Wielki Bazar i podziemne cysterny na wodę. Oczywiście nie można zapomnieć o moście nad cieśniną Bosfor łączącym Europę i Azję.

 

Kapadocja (Turcja) - Położona w środkowej Turcji Kapadocja przyciąga tłumy odwiedzających z całego świata. Dla jedynych to kraina o baśniowym wyglądzie, innym kojarzy się z księżycowym krajobrazem. Każdy jednak przyznaje, że to piękne i wręcz magiczne miejsce.

Aleppo (Syria) - Aleppo (arab. Halab), drugie co do wielkości miasto w Syrii, już w czasach rzymskich było ważnym ośrodkiem pośredniczącym w handlu pomiędzy krajami Azji i basenu Morza Śródziemnego. Wielowiekowej obecności kupców z całej Europy zawdzięcza cokolwiek europejski charakter wysadzanych drzewami ulic, parków i wytwornych restauracji.  Fascynujące kryte bazary, cytadela, muzeum i karawanseraje sprawiają, że warto tu spędzić kilka dni. Interesujące obiekty można też zobaczyć w okolicy, na czele z Qala’at Samaan z IV w., który w chwili ukończenia był największą świątynią chrześcijańską na świecie.


Qalaat Semaan (Syria) - Do zobaczenia są Ruiny bazyliki św. Szymona Słupnika. W pobliżu Antiochii Syryjskiej zbudował Szymon kamienny słup (początkowo wysokości 10 stóp, czyli ok. 3 m, który następnie podwyższano aż do ostatecznej jego wysokości 60 stóp, tj. około 18 m.), na którym umieścił platformę o powierzchni około 4 m kw. Przebywał na niej blisko 40 lat.

 Ruiny bazyliki św. Szymona Słupnika (arab. Qala'at Samaan) leżące niedaleko Aleppo w Syrii Resztki kolumny

Apamea i Umarłe Miasta (Syria) - Główną atrakcją jest jednak zburzone stare rzymskie miasto, które zostało utworzone w III wieku przed naszą erą. Apamea szczyci się długą Cardo (główna ulica 2 km) dostosowane do kolumnady z których jedna połowa jest nadal w dużej mierze nienaruszone. Ponadto znajdują się ruiny teatru, niektóre opracowania wille i katedr i miasto szczyci się również muzeum mozaiki, która jest również warto odwiedzić.
Okolica zachód i południowy zachód od Aleppo na północy Syrii znajduje się w "Dead Cities" - opuszczonych ruin bizantyjskiej około 700 miast, wsi i osiedli klasztornego. Te ruiny są jednymi z największych skarby architektury bizantyjskiej można znaleźć gdziekolwiek w świecie antycznym.

Hama (Syria) - Główną atrakcję Hamy stanowią nurije – drewniane koła wodne o średnicy dochodzącej do 20 m, zbudowane przed wiekami, by zaopatrywać miasto w wodę i poprzez system miniakweduktów nawadniać okoliczne pola. Ponieważ zarówno koła, jak i bloki, na których się obracają, są z drewna, wskutek tarcia przejmująco skrzypią. Niedaleko nuriji, w samym centrum miasta powstał popularny park, do którego mieszkańcy chętnie przychodzą się zrelaksować. Najefektowniejsze koła znajdują się ok. 1 km w górę rzeki (na wschód). Zwane Czterema Nurijami z Beszrijjat, zostały ustawione w parach na przecinającej rzekę tamie. Również o kilometr od centrum, tyle że na zachód, warto zobaczyć największe z kół, zwane al-Muhammadijja i pochodzące z XIV w.

 

Krak des Chevaliers  (Syria) - Pisarz Paul Theroux pisał o Krak des Chevaliers, że ucieleśnia bajkowy zamek z dziecięcych fantazji, z turniejami, rycerzami w zbrojach i łopoczącymi na wietrze proporcami. T.E. Lawrence nazwał go po prostu „najpiękniejszym zamkiem na świecie”.Ten fantastycznie zachowany Krak des Chevaliers (po arabsku Qala’at al-Hosn) jest jedną z największych atrakcji turystycznych Syrii. Jakby zupełnie odporny na działanie czasu, niewiele się zmienił w ciągu 800 lat, a jego wielkość sprawia, że na zwiedzaniu można tu spędzić długie godziny.

 

Palmira (Syria) – jest nazywana przez okolicznych mieszkańców jej starosemickim imieniem Tadmur, to największa atrakcja Syrii i jeden z najważniejszych na świecie kompleksów wykopalisk. Jeśli ktoś ma czas odwiedzić w tym kraju tylko jedno miejsce, powinien zajrzeć właśnie tutaj. Wśród zabytków Palmyry znajdują się odsłonięte ruiny budowali z czasów największej świetności miasta, a także pozostałości obozu Dioklecjana. Dobrze zachowała się świątynia Balla, wejście do miasta prowadzi przez monumentalny, zrekonstruowany łuk. Przy głównej ulicy miasta obejrzeć można ogromny, zrekonstruowany tetrapyton. Palmyra posiada teatr oraz muzeum, przed którym znajduje się kamienny posąg lwa pochodzący ze świątyni Allat.

 

Damaszek (Syria) - chlubi się mianem najstarszego nieprzerwanie zamieszkanego miasta na świecie – osiedla ludzkie istniały tu już 5000 lat p.n.e. Miasto fascynuje kontrastami, urzekając turystę tajemniczością orientalnych bazarów i pięknem jednych z najświetniejszych, choć nieco nadgryzionych zębem czasu, budowli świata islamu. Jeśli dodać do tego zachowane tu i ówdzie zabytki jeszcze dawniejszej przeszłości, Damaszek zdecydowanie zasługuje na spędzenie w nim kilku dni.

Malula (Syria) - 50 kilometrów od Damaszku znajduje się mała, licząca około 5 tys. mieszkańców miejscowość Malula. Uważa się, że dzięki geograficznemu położeniu w Maluli mówi się jeszcze językiem aramejskim, używanym w Palstynie w czasach Jezusa. Mieszkańcy Maluli wyznają chrześcijaństwo. Malula była odcięta od arabskojęzycznej reszty Syrii przez pasmo górskie i pustynię, co miejscowa tradycja chrześcijańska uważa wręcz za cud. Niektórzy porównują ten cud z tym, który przed dwoma tysiącami lat miał się wydarzyć w mieście Petra w Jordanii, kiedy to pomiędzy skałami miało otworzyć się przejście, pozwalając na ucieczkę przed poganami świętej Tekli. Miała ona zostać pochowana w klasztorze w pobliżu Malula, który nosi jej imię. W pobliżu tego klasztoru znajduje się kościół prawosławny pod wezwaniem Świętego Jerzego, gdzie codziennie wierni i turyści słuchają i odmawiają modlitwę „Ojcze nasz” słowami, jak po raz pierwszy wymówił ją swoimi ustami Jezus Chrystus: „Abuna di bishemaya...”.

 

Bosra (Syria) - Nie dość, że znajduje się tu chyba najlepiej zachowany na świecie rzymski amfiteatr, to reszta miasta wzniesiona jest na i wokół fragmentów dawnych rzymskich budowli, niemal wyłącznie z bloków czarnego bazaltu.

 

Jeresz (Jordania) - Jedno z najlepiej zachowanych na świecie starożytnych miast z czasów rzymskich, znajduje się tylko 40 kilometrów od Ammanu (wstęp 5 JD). Największą atrakcją jest niezwykłe, owalne forum, dwa teatry, targowisko i łaźnie. W lipcu odbywa się tu wielki festiwal kultury i sztuki, gdzie artyści z całego świata przyjeżdżają z występami teatralnymi, baletowymi i koncertami.

 

Amman (Jordania) - Na pierwszy rzut oka Amman wygląda niczym jakaś pustynna anomalia – powiększona betonowa kopia takich sławnych miast na pustyni, jak Timbuktu w Mali czy Agadez w Nigrze. W chaotycznym i hałaśliwym centrum roi się od samochodów i kłębią się piesi, dla których nawet zwykłe przejście przez ulicę stanowi nie lada wyczyn. Na stromych wzgórzach (dżabal) stoją ciasno jeden obok drugiego biało-szare, niemal identyczne sześciany domów.

Z Ammanu do Akaby prowadzi niezwykle malownicza droga, zwana Autostradą Królewską (335 km). Podróż nią to nie lada przeżycie, gdyż po drodze oglądać możemy całą różnorodność jordańskich krajobrazów i najważniejsze zabytki.

 

Góra Nebo (Jordania) – z jej szczytu Mojżesz ujrzał Ziemię Obiecaną Kanaan i wskazał ją Izraelitom. W jej zboczach miała zostać ukryta Arka Przymierza.

 

Morze Martwe (Jordania) – tam będziemy zażywać kąpieli. To prawdziwy fenomen przyrodniczy oraz najniżej położone miejsce na ziemi (408 m p.p.m.). Oprócz bakterii nie występuje tu żadna forma życia. Jego zasolenie sięga 25%. Z tego powodu mogą w nim pływać także ci, którzy pływać nie potrafią. Wyporność wody jest tak duża, że po prostu niemożliwością jest się tu utopić. Panuje przekonanie, że w pobliżu istniały biblijne miasta: Sodoma i Gomora. Niedaleko znajduje się wodospad Hammamat Ma'in W miejscu tym wypływają wody termalne, w których można się kąpać.

   

Wadi Rum (Jordania) - to wspaniała czerwona pustynia, którą najlepiej zwiedzać samochodem terenowym kierowanym przez lokalnego kierowcę (nie jest łatwo zapanować nad samochodem na piaskach i skałach, poza tym sama orientacja w okolicach Wadi Rum nie należy do łatwych). Wyprawa 24-godzinna kosztuje 60JD od grupy czy też samochodu i zawiera objazd pustyni, kolację, nocleg i niezapomniane przeżycia. Objazd pustyni obejmuje dokładny przejazd po jej zakamarkach, czyli: Studnia Lawrence’a i jego dom, rysunki dawnych mieszkańców tych terenów, kamienne mosty i widoki tak piękne, że nie da się ich przekazać słowami. Wieczorem po wspaniałym prysznicu pośród skał i po zachodzie słońca czeka na turystów jedzenie piekące się pod czerwonymi piaskami, miejscowy Beduin śpiewa i gra cicho przy stole, a na koniec na utrudzonych gorącym dniem czeka noc pod gwiazdami pośród piasków, skał i absolutnej ciszy.
Wjazd do Wadi Rum kosztuje 1JD i do tego doliczyć trzeba jeszcze wodę i trochę jedzenia na dzień spędzony na piaskach.

Petra (Jordania) - Jeśli ktoś chciałby zwiedzić w całej Jordanii tylko jedno miejsce, bez wątpienia powinien wybrać Petrę, wykutą w skałach niezwykłą stolicę Nabatejczyków – Arabów, którzy w czasach przedrzymskich władali terenami późniejszej Transjordanii.

W wyniku prac archeologicznych odkryto w Petrze ślady z epoki paleolitu i neolitu, ustalono też, że ok. 1200 r. p.n.e. miasto było zamieszkane przez Edomitów. Pierwsze udokumentowane wzmianki o Nabatejczykach pochodzą z 312 r. p.n.e., gdy Petrę zaatakowali Seleucydzi. Atak odparto, a pod rządami Nabatejczyków miasto rozkwitło, stając się ważnym ośrodkiem na szlaku handlowym, którym podążały karawany wiozące przyprawy i jedwab.
Nabatejczycy kontrolowali stąd szlak handlowy z Damaszku do Arabii, pobierając myto od karawan wiozących przyprawy, jedwab i niewolników. W bardzo krótkim czasie osiągnęli też wysoki stopień zaawansowania cywilizacyjnego, opanowali tajniki wytopu żelaza, hydrauliki, oczyszczania miedzi, rzeźbienia w kamieniu.
Opowieści o niezwykłych bogactwach wykutej w skale osady zwróciły uwagę Rzymian, którzy najpierw zmusili Nabatejczyków do płacenia stałego trybutu, a w 106 r. n.e. podbili Petrę i włączyli ją do utworzonej przez siebie prowincji Arabia. Wkrótce miasto znalazło się na szlaku, którym Rzymianie połączyli Syrię z Morzem Czerwonym.

Petra służyła jako „tło” w wielu słynnych filmach z serii Indiana Jones czy Jamesa Bonda.

 

Aquaba (Jordania) - Plażowanie:) To jedyny Jordański port i bajecznie piękne miejsce z krystalicznie czystą wodą i piaszczystymi plażami, gdzie z całego świata sciągają wielbiciele nurkowania, aby oglądać rafę koralową. W skład ekosystemu morza czerwonego wchodzi ponad 140 gatunków korali oraz niezliczona liczba gatunków ryb o niezwykłym ubarwieniu. Przez dziewięć miesięcy w roku panuje tam prawdziwie letnia pogoda dzięki łagodnemu morskiemu klimatowi.

Podczas gdy w miesiącach zimowych temperatura w Ammanie nie przekracza 10 stopni C, w Akabie sięga ona 25. W okresie letnim upał nie jest tam dokuczliwy dzięki morskiej bryzie. Najbardziej znane miejsca, gdzie można wypożyczyć łodzie (nawet specjalne ze szklanym dnem) i wziąć lekcje nurkowania pod okiem doświadczonych instruktorów to Royal Diving Centre, Aquamarina Hotel & Diving Centre the Al-Cazar Hotel.

Jednym z najlepszych rejonów do nurkowania jest rafa Jamanija (Yamanieh) na północ od granicy z Arabią Saudyjską. Pomiędzy elektrownią a granicą opisano tu ponad 20 interesujących miejsc. Choć w powszechnym przekonaniu jeszcze efektowniej wygląda Ras Muhammad koło egipskiego Szarm asz-Szajch na Synaju, to i tutejsze podwodne krajobrazy zaliczane są do najpiękniejszych na świecie. Widoczność dochodzi niekiedy nawet do 40 m (częściej jednak jest o połowę mniejsza), a rafa znakomicie nadaje się dla początkujących, ponieważ wiele z tego, co najciekawsze, znajduje się bardzo płytko.

 

galLogo

Newsletter


Dołącz do nas:

| Mapa strony | Wersja do druku | Wyślij wiadomość

Opublikowane materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.